Dnes je 25. únor 2024, svátek má Liliana
Reklama   •   Koupit reklamu
Domů Kalendář akcí František Doubek - ČESKÁ STÁTNOST / výstava Přidat událost
František Doubek - ČESKÁ STÁTNOST / výstava
Místo konání:
Maltézský sál, sál U Kata
Začátek:
15. 09. 2023, 11:00
Konec:
30. 11. 2023

Popis události

Doba trvání:

15. 09. 2023 – 30. 11. 2023

Otevírací doba:

ST – ČT 11:00 - 16:00

PÁ – NE 11:00 – 17:00

Maltézský sál, sál U Kata

Vstupné 25 Kč

Rodinné vstupné 55 Kč (2 dospělí a max. 3 děti)

 

Výstava představuje kresby a grafiky Františka Doubka - profesora, výtvarníka, malíře a hudebníka. Hlavním spojovacím prvkem bohaté umělecké tvorby tohoto renesančního člověka je vynikající perfekcionismus ve ztvárnění všech výtvarných děl.       

"Výstava nabídne mj. připodobnění řady evropských a českých měst, erby měst, české a evropské šlechty, církevních řádů a portréty českých králů, královen a dalších osobností. Zachycuje také významná česká města, zařazená do odkazu světového kulturního dědictví UNESCO," přibližuje kurátor výstavy Jiří Reiniš.

Součástí jsou i díla významných hostů – přátel Františka Doubka, se kterými realizoval mnoho svých projektů. Jde o díla, která vytvořil přední český medailér, akademický sochař a autor současné české měny Vladimír Oppl nebo Ateliér Triga – K Petra Kazdy, který je společně se svými syny autorem našich státních vyznamenání, insignií vysokých škol a dalších uměleckých skvostů vytvořených pro památkové, historické a církevní objekty.

Výstava grafik a kreseb Františka Doubka reprezentovala Českou republiku v rámci českého předsednictví Evropské unie a byla současně i oceněna. Rovněž byla uváděna v řadě evropských a světových měst. Výstava odkazuje na naše společné kořeny – mj. architekturu, která společnost nepřímo propojuje s předchozími staletími a odkazy našich předků. Projekt potvrzuje celkovou vysokou kulturní úroveň, tvořivost, řemeslnou dokonalost, odvahu a velkorysost těch, kteří našim zemí po staletí vládli.

Gotické i barokní katedrály, renesanční centra měst, nebo klasicistní paláce po celé Evropě nám také dodnes připomínají, jak mnoho společného mají dnešní členské státy Evropské unie.

František Doubek ve svých dílech naučil řadu generací pozvednout zrak a obdivovat krásy architektonického zpracování historických domů. Naučil je obdivovat mnohotvárnost výzdoby fasád, průčelí, domovních znamení a portálů.


Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu